Dve strany mince menom Smer

Autor: Martin Poliačik | 8.4.2014 o 12:15 | (upravené 8.4.2014 o 21:47) Karma článku: 14,07 | Prečítané:  1680x

Už dlho sa čudujem nad jednou vecou - ako je možné, že smerákov pri tak výrazných hodnotových rozdieloch v postojoch tu u nás doma a na pôde európskeho parlamentu neroztrhne?

V Európe sa tvária ako moderná, progresívna ľavica, radi zdvihnú ruku za dokumenty obhajujúce práva menšín, za sexuálnu výchovu, za uznanie párov rovnakého pohlavia. Keď mal Európsky parlament hlasovať o správe Estrella, Monika Flašíková-Beňová patrila k jej najvýraznejším advokátom. A mala pravdu - téma sexuálneho zneužívania detí je dôležitá a vyžaduje riešenia. No jej postoj nenašiel pokračovateľov na pôde domácej politiky. Tu doma je Smer zatuchnutou kombináciou spomienok na socialistický raj a konzervativizmu minulých storočí.

V minuloročnom výskume Inštitútu pre výskum práce a rodiny 36% detí vo veku ôsmakov a deviatakov potvrdilo, že sú vystavené nejakej forme násilia, z toho 7% bolo vystavených sexuálnemu zneužívaniu. Podozrenie zo zanedbávania bolo zaznamenané u viac ako 9% detí. Násilie páchané na deťoch je v slovenskej spoločnosti rozšírený fenomén. Vyše polovica respondentov iného prieskumu (takmer 54%) uviedla, že je veľmi alebo dosť rozšírené a len približne 1% respondentov uviedlo, že sa nevyskytuje vôbec. V národnej rade SR mal byť ratifikovaný Dohovor o ochrane deti pred sexuálnym zneužívaním a sexuálnym vykorisťovaním (Lanzarotský dohovor) a Dohovor o odstránení násilia na ženách a domáceho násilia a boja proti nemu (Istanbulsky dohovor), ich predloženie do parlamentu sa zbytočne odkladá. Práve preto, že Smer túto tému nepovažuje za sebe vlastnú a dôležitú a zľakol sa tlaku dogmatických úderiek a petícií. Kde je ten 83-členný parlamentný valec, ktorý pretlačí každú pre stranu podstatnú agendu?

Smer je v domácich podmienkach stranou bez svetonázorového rozmeru. Keď to vyhovuje, potlačia liberálnu strunu, keď nevyhovuje, spoja sa s KDH a idú ústavou chrániť tradičnú rodinu. Maďarom berú občianstvo aj tabule na železničných staniciach, Čaplovič zúrivo odstraňuje story so susedom Žubajíkom zo šlabikára a minister Maďarič sa vyhovára na rôznorodosť sociálnodemokratických strán združených v internacionále.

Skutočnú silu by vládna strana ukázala, ak by tradičnú agendu modernej ľavice pretláčala aj na domácej pôde. Ak by v Európe aj u nás doma tvrdila to isté. Na to by však musela najprv priznať, že jej na nejakých hodnotách záleží viac ako na vlastných vreckách a volebných preferenciách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?