Dve strany mince menom Smer

Autor: Martin Poliačik | 8.4.2014 o 12:15 | (upravené 8.4.2014 o 21:47) Karma článku: 14,07 | Prečítané:  1691x

Už dlho sa čudujem nad jednou vecou - ako je možné, že smerákov pri tak výrazných hodnotových rozdieloch v postojoch tu u nás doma a na pôde európskeho parlamentu neroztrhne?

V Európe sa tvária ako moderná, progresívna ľavica, radi zdvihnú ruku za dokumenty obhajujúce práva menšín, za sexuálnu výchovu, za uznanie párov rovnakého pohlavia. Keď mal Európsky parlament hlasovať o správe Estrella, Monika Flašíková-Beňová patrila k jej najvýraznejším advokátom. A mala pravdu - téma sexuálneho zneužívania detí je dôležitá a vyžaduje riešenia. No jej postoj nenašiel pokračovateľov na pôde domácej politiky. Tu doma je Smer zatuchnutou kombináciou spomienok na socialistický raj a konzervativizmu minulých storočí.

V minuloročnom výskume Inštitútu pre výskum práce a rodiny 36% detí vo veku ôsmakov a deviatakov potvrdilo, že sú vystavené nejakej forme násilia, z toho 7% bolo vystavených sexuálnemu zneužívaniu. Podozrenie zo zanedbávania bolo zaznamenané u viac ako 9% detí. Násilie páchané na deťoch je v slovenskej spoločnosti rozšírený fenomén. Vyše polovica respondentov iného prieskumu (takmer 54%) uviedla, že je veľmi alebo dosť rozšírené a len približne 1% respondentov uviedlo, že sa nevyskytuje vôbec. V národnej rade SR mal byť ratifikovaný Dohovor o ochrane deti pred sexuálnym zneužívaním a sexuálnym vykorisťovaním (Lanzarotský dohovor) a Dohovor o odstránení násilia na ženách a domáceho násilia a boja proti nemu (Istanbulsky dohovor), ich predloženie do parlamentu sa zbytočne odkladá. Práve preto, že Smer túto tému nepovažuje za sebe vlastnú a dôležitú a zľakol sa tlaku dogmatických úderiek a petícií. Kde je ten 83-členný parlamentný valec, ktorý pretlačí každú pre stranu podstatnú agendu?

Smer je v domácich podmienkach stranou bez svetonázorového rozmeru. Keď to vyhovuje, potlačia liberálnu strunu, keď nevyhovuje, spoja sa s KDH a idú ústavou chrániť tradičnú rodinu. Maďarom berú občianstvo aj tabule na železničných staniciach, Čaplovič zúrivo odstraňuje story so susedom Žubajíkom zo šlabikára a minister Maďarič sa vyhovára na rôznorodosť sociálnodemokratických strán združených v internacionále.

Skutočnú silu by vládna strana ukázala, ak by tradičnú agendu modernej ľavice pretláčala aj na domácej pôde. Ak by v Európe aj u nás doma tvrdila to isté. Na to by však musela najprv priznať, že jej na nejakých hodnotách záleží viac ako na vlastných vreckách a volebných preferenciách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.


Už ste čítali?