Táto generácia urobí veľké veci!

Autor: Martin Poliačik | 18.10.2013 o 1:43 | Karma článku: 15,73 | Prečítané:  4294x

Pozeral som teda tú Lampu o mojej generácii a musím povedať, vkladám do svojich rovesníkov viac dôvery, čo sa zmeny spoločnosti na Slovensku týka.

Mal som v živote to šťastie, že v rámci ľudí v mojom veku som väčšinu života stretal skôr tých aktívnejších, šikovnejších, priebojnejších. Rád som s nimi trávil čas, rád som sa od nich učil, boli pre mňa inšpiráciou. A som presvedčený o tom, že mnohí z nich budú pri tom, keď Slovensko urobí podstatný krok smerom k najlepším na tejto planéte.


Keď som začínal pracovať v debatnom programe, niekedy v roku 1996, stretol som prvých z nich. Ľudí, ktorí reprezentovali Slovákov po pár mesiacoch zoznámenia sa s debatou na majstrovstvách sveta a dokázali držať krok s tímami, ktoré mali desiatky rokov akademickej debaty za sebou.


Za 12 rokov aktívneho pôsobenia som medzi debatérmi stretol určite vyše 5000 ľudí. Bol som pri tom, keď 15 a 16 - ročné deti bravúrne zvládli modelové zasadanie Organizácie spojených národov na pôde ministerstva zahraničných vecí a veľmi príjemne zaskočili všetkých prítomných, lebo úroveň ich vystúpení a ovládania cudzieho jazyka v pohode korešpondovala s vrcholovými politikmi, ktorí sa s nimi prišli „hrať" na veľký svet. Videl som zúfalstvo niektorých učiteliek, ktoré mladým debatérom už na strednej škole prestali stíhať veci vysvetľovať . A za posledných pár rokov som hrdý na to, že na medzinárodných fórach je pár odchovancov našej debatnej asociácie, ktorí keď začnú rozprávať, tak miestnosť stíchne - majú rešpekt a niektorí sa dokonca na vedení najväčšej debatnej asociácie na svete aktívne podieľajú. A až na pár jednotlivcov sú všetci odo mňa mladší.


A dnes vidím, kde niektorí sú. Absolvovali Harvard, Oxford, Princeton, LSE. Mnohí úspešní v súkromnej sfére, ale viac fandím tým vo verejnom živote. Stretávam ich v parlamente ako poslaneckých asistentov, vidím ich budovať kariéry v médiách, niektorí pomaly stúpajú na významné pozície na ministerstvách, vo volebných štáboch prezidentských kandidátov. Zatiaľ len pripravujú papiere a robia analýzy, málokedy je na konci pod ich prácou aj ich meno. Ale raz bude.


A to ma napĺňa optimizmom. Viem, že úroveň ich kritického myslenia, schopnosť analýzy problému a formulovania nejakého efektívneho riešenia je oproti tomu, čo je dnes v slovenskej politike bežné, úplné sci-fi. Viem, že dokážu rozmýšľať v širších kontextoch a viac ako spory tiahnuce sa od nežnej ich zaujíma doba, v ktorej sa o Mečiarovi už finálne bude písať len v učebniciach dejepisu. Viem, že reálne sledujú dianie vo svete a rozumejú mu. A viem, že jedného dňa ich bude dosť na to, aby nastavili nový štandard.


To sa samozrejme netýka len odchovancov debaty. Šikovných, vzdelaných a schopných mladých ľudí sa aj okolo politiky motajú stovky. A zatiaľ čo pre včerajších podlampových diskutérov je politika veľké fuj a pozerajú na ňu pomedzi prsty, iní mladí príslušníci tejto generácie na tom lepšom Slovensku, na ktoré sa tak čaká, už dnes pracujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.


Už ste čítali?