Alojz Hlina – vedľa jak tá jedľa

Autor: Martin Poliačik | 24.4.2012 o 16:14 | Karma článku: 18,69 | Prečítané:  21830x

Ahoj Alojz, som rád, že tak pozorne sleduješ môj facebookový profil a moje aktivity na sociálnych sieťach, verím, že sa vďaka tomu mnohému priučíš. Chápem, že ako oravský bača, vlastník reštauračných zariadení a obchodník s čínskym tovarom si doteraz nemal čas dôslednejšie sa oboznámiť s vývojom legislatívy v oblasti drogovej politiky vo svete a Slovensku, preto dovoľ, aby som Ti pár faktov ozrejmil.

1. Million Marihuana March je podujatie organizované občianskym združením Dekriminalizácia.sk, na Facebooku udalosť spravuje administrátor stránky „Dekriminalizácia marihuany na Slovensku". Už z toho by mohlo byť zrejmé, že vytváranie verejného tlaku na dekriminalizáciu marihuany je jedným z jeho cieľov. Keďže prvý grafický návrh obsahoval pojem legalizácia, len som sa opýtal autora, či je možné mať jeden aj s dekriminalizáciou, a taký som potom aj dostal. Nič viac, nič menej.

2. Dôvod, prečo ja osobne tento rok chcem hovoriť o dekriminalizácii, je ten, že legalizáciou by Slovensko porušilo podmienky rezolúcie OSN, ktorej je signatárom. Ešte v roku 1961 totiž Československo prijalo v Organizácii spojených národov Single Convention on Narcotic Drugs, v rámci ktorej nie je možné marihuanu na Slovensku legalizovať. Keďže sa držím pravidla pacta sunt servanda, nebudem na Slovensku tlačiť na legalizáciu akejkoľvek drogy až do momentu, kým táto rezolúcia neprestane platiť. Presne rovnako, ako budem najprv tlačiť na vypovedanie zmluvy Slovenska s Vatikánom a až potom na zrušenie plnenia záväzkov z nej vyplývajúcich.

3. V samotnom OSN sa už ľady pohli a môžeme očakávať zmeny. V júni 2011 totiž poprední odborníci na problematiku drogovej politiky združení v The Global Commission on Drug Policy konštatovali, že súčasná represívna politika známa ako „vojna proti drogám" zlyhala a je potrebné ju výrazne zmeniť. A čuduj sa svete, práve dekriminalizáciu marihuany odporúčajú ako jeden z krokov, ktorý môže situáciu výrazne posunúť k lepšiemu.

4. Ak chceš, aby sa mladí ľudia neprehúlili k psychickým poruchám, nemal by si robiť 5.5. samostatnú akciu, ale prísť normálne na Námestie slobody a podiskutovať trochu s ľuďmi, ktorí sa téme venujú už roky. Možno by si sa dozvedel, že súčasťou takzvanej harm reduction politiky (teda takej, ktorej cieľom je minimalizácia akejkoľvek ujmy na strane občanov štátu v súvislosti s užívaním drog) je výrazné posilnenie osvetových a náučných programov na školách, zvýšenie počtu terénnych pracovníkov priamo medzi užívateľmi a dôraz na prevenciu, nie na trestanie. Tiež by si sa možno dozvedel, že podľa záverov štúdie Projekt evalvácie uplatňovania vybraných drogových paragrafov Trestného zákona SR, ktoré v roku 2010 predstavila Nadácia otvorenej spoločnosti, sprísňovanie paragrafov nespôsobuje v drogovej scéne žiadne alebo takmer žiadne zmeny a ukazuje sa ako vysoko neefektívne. A jedným z jeho negatívnych dôsledkov je, že sa ešte viac kriminalizujú malé ryby - radoví mladí huliči. A policajti namiesto toho, aby naháňali narkobarónov, chytajú decká okolo skateparkov. (Čiarka v tabuľke je čiarka v tabuľke a treba vykázať nejakú činnosť, no nie?) A určite by Ti tam niekto povedal, že podľa štatistických údajov zhromažďovaných na stránke European Minitoring Centre for Drugs and Drug Addiction z národných prieskumov v krajinách EÚ počty huličov klesajú práve v krajinách, kde je marihuana dekriminalizovaná.


Takže, Alojz, dohodnime sa takto - keď ja budem potrebovať radu, ako správne podojiť ovečku, uvariť baraní guláš, ukradnúť niekomu zástavu alebo ako napchať do kontajneru čo najviac čínskych tenisiek, prídem za Tebou. A na oplátku, Ty keď budeš potrebovať radu, ako slovenským občanom zlepšiť život a nevystavovať ich zbytočnej šikane trestného stíhania, prídeš za mnou. Dohodnuté?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.


Už ste čítali?