Sloboda a zodpovednosť nemôžu existovať jedna bez druhej

Autor: Martin Poliačik | 11.4.2010 o 17:51 | (upravené 11.4.2010 o 17:58) Karma článku: 14,22 | Prečítané:  3546x

"Podľa nás by malo prísť k zásadnej zmene zámenou princípu slobody za zodpovednosť," povedal Rafaj. Nečudujem sa, že nevedel uviesť, ako konkrétne, lebo ak by chvíľu skúsil porozmýšľať, zistil by, že takáto možnosť je logickým nezmyslom.

zdroj: http://www.shooty.sk/frkyzdroj: http://www.shooty.sk/frkyShooty

Skutočná zodpovednosť je vždy viazaná k rozhodnutiu a nositeľovi. To znamená, že na to, aby sme mohli vôbec uvažovať o prítomnosti zodpovednosti v nejakom konaní, musí činu predchádzať rozhodnutie. A na to, aby sme rozhodnutie mohli spraviť, potrebujeme slobodu. Ak totiž niekoho priviažeme k domu a povieme mu, že ho má strážiť a je zaň zodpovedný, nemôžme sa diviť, že sa pri prvej príležitosti utrhne a ujde. Rozhodnutie sme totiž urobili my, nie on.

Rafaj zrejme uvažoval tak, že sudcovia a súdni úradníci, novinári a vedenia vysokých škôl by sa mali správať zodpovedne. To v jeho jazyku znamená - plniť naše predstavy o tom, ako by to tu malo vyzerať, robiť to, čo my považujeme za správne. Nakázať sudcom, čo a kedy majú riešiť. Nalinajkovať novinárom, čo majú písať. Rozkázať školám, čo a koho majú učiť. Ak by toto malo byť obsahom zmeny ústavy, otvorene by sme sa priznali k totalite. A tým by sme občanom zobrali nielen slobodu, ale aj zodpovednosť, o ktorú pôvodne malo ísť. Keďže by sa totiž nemohli rozhodovať, čo a ako idú robiť, bolo by predsa hlúposťou vyhadzovať im neskôr na oči robenie chýb a prešľapov.

Je to presne naopak - jedine zvýšením slobody je možné dosiahnuť reálnu zodpovednosť. Ak chceme, aby boli občania tohoto štátu naozaj zodpovední za svoj život, musí im ho najprv štát v čo najväčšej miere zveriť do rúk. Nie zobrať im peniaze a rozhodovanie zviazať množstvom nezmyselných pravidiel. Naopak, peniaze im nechať v rukách a množstvo pravidiel zmenšiť na nevyhnutné minimum. Až vtedy, keď bude človek držať opraty svojho života pevne v rukách, môžme začať volať po zodpovednosti. Dovtedy je to len holým nezmyslom, maskujúcim totalitárske chúťky tých, čo si myslia, že všetko vedia najlepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Člen Smeru: Pellegrini sa ukazuje ako seriózny, môže prevziať stranu

Ján Slosiarik nedávno vystúpil na sneme Smeru.

Dobré ráno

Dobré ráno: Keď sa ani slušní ľudia nedokážu dohodnúť

Ako demokrati hľadali kandidáta.


Už ste čítali?