Vysoká parlamentná hra Juraja Hrabka

Autor: Martin Poliačik | 26.1.2015 o 22:19 | (upravené 26.1.2015 o 22:26) Karma článku: 9,83 | Prečítané:  3139x

Juraj Hrabko vo svojom ostatnom komentári naznačuje, že ak by plénum parlamentu schválilo uznesením vytvorenie Klubu poslancov za stranu SaS, poslanci, ktorí by za takéto uznesenie hlasovali, by tým porušili zákon. Nepíše, ktorý zákon, ale zrejme pôjde o rokovací poriadok. Toto tvrdenie považujem za nepravdivé.

Rokovací poriadok hovorí, že v kluboch sa poslanci združujú podľa príslušnosti k stranám alebo koalíciám, za ktoré boli zvolení, a „ak sa chcú poslanci združiť do poslaneckého klubu iným spôsobom ,..., musí utvorenie poslaneckého klubu schváliť národná rada.“ Toto ustanovenie je tam presne preto, že politický život môže byť občas turbulentný a môžu nastať situácie, ktoré potrebujú individuálne posúdenie. Výsledkom takéhoto posúdenia je hlasovanie pléna o tom, či klub v danom zložení a s daným názvom považuje za legitímny alebo nie.

Ak by platilo, že názov klubu môže byť „Klub poslancov za stranu XY“ iba vtedy, ak v klube sú len poslanci zvolení za stranu XY, potom by aj dnešný klub Most-Híd po príchode kolegyne Lucie Žitňanskej fungoval v rozpore so zákonom. A popravde, nepamätám si, že by pán Hrabko pri jej vstupe doň bil na poplach. Obdobne, v roku 2004 poslanec Banáš vystúpil z klubu ANO a vstúpil do SDKÚ a názov klubu ostal. A v roku 2005 poslanci Tkáč a Jarjabek , pôvodne zvolení za HZDS, vstúpili do poslaneckého klubu strany Smer, ktorého názov sa tým tiež nezmenil.

Ak si predstavíme teoretickú situáciu, že by Juraj Droba nikdy neodišiel a Eugen Jurzyca by vstúpil do klubu SaS ešte pred odchodom Kollárovcov, klub by podľa vyššie uvedených pravidiel dodnes fungoval. Preto nevidím nič nezákonné na tom, ak bude hlasovaním poslancov v takejto podobe obnovený.

Parlament bude hlasovať o návrhu uznesenia a ak toto prejde, klub SaS vznikne plne v súlade s platným zákonom. Klub poslancov totiž reprezentuje stranu v jej súčasnej podobe, nemusí byť nutne verným obrazom povolebného rozvrhnutia síl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.


Už ste čítali?