reklama

Ako ďaleko má pozerať štátnik?

Ako človek, ktorý v Národnej rade prednášal obžalobu prezidenta za rozhodnutie v kauze Čentéš, som veľmi zdržanlivý v nadšenom potlesku prezidentovi Kiskovi za nevymenovanie dvoch ústavných sudcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pravidlá majú platiť vždy a nezávisle od toho, kto koná, v koho prospech a proti komu. A od čias rozhodnutia Ivana G., že nevymenuje právoplatne zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, sa tých pravidiel až toľko zas nezmenilo. Slovensko je stále parlamentnou demokraciou, kde Národná rada je zodpovedná za personálne rozhodnutia a prezident podľa Ústavy „vymenúva“. Ústavný súd k tomuto slovíčku podal síce nové vysvetlenie, no pochopiť to ako pobádanie k čo najextenzívnejšiemu využitiu novo daných právomocí je podľa mňa chybou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ivana G. sme svorne grilovali za to, že ním zvolené dôvody pre nevymenovanie sú svojvoľné a na dané rozhodnutie nestačia, ani v intenciách judikátu Ústavného súdu. Pri Kiskovom rozhodnutí dôvody zatiaľ vôbec nepoznáme, no nadšený potlesk už znie. Zaujímavá je pre mňa tiež názorová zmena profesora Mazáka. Ak v januári 2013 tvrdil, že vo veci rozšírenia právomocí prezidenta by malo byť ambíciou „čo najskôr tento sporný výklad „zvrátiť“ do podoby, v ktorej by interpretácia ústavy rešpektovala podstatu parlamentnej demokracie a to, že prezident sa nachádza v šiestej hlave ústavy, nadpísanej výkonná moc, teda za zákonodarnou mocou“, príde mi minimálne zvláštne, ak ako poradca prezidenta Kisku už hovorí, že daný výklad „je súčasťou nášho platného právneho poriadku, bol riadne uverejnený v Zbierke zákonov a hlava štátu sa nemôže tváriť, že taká interpretácia ústavy neexistuje. Prezident ju nielen môže, ale musí aplikovať.“ Nie som síce právnik a už tobôž nie ústavný, ale som toho názoru, že ak nejakú kompetenciu verejný činiteľ nepovažuje za náležitú, bude ju už len z princípu využívať čo najmenej. Ústava prezidentovi nekáže skúmať kompetencie jednotlivých kandidátov na verejné funkcie, len mu to umožňuje. Ak by to nevyužil, ničím sa podľa mňa voči Ústave nepreviní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez ohľadu na aktuálne rozloženie moci som presvedčený o tom, že posilňovanie prezidentských právomocí je pre Slovensku škodlivou tendenciou. Dôvody pekne spísal Ľuboš Konečný v tomto blogu. Aj keď v prípade prezidenta Kisku to môže vyústiť do pár užitočných pribrzdení smeráckej mocenskej kliky, jedného pekného dňa si kvôli silnému prezidentovi ešte môžeme búchať hlavu o stôl. Netreba zabudnúť na to, že aj zmeny, ktoré pomohli za prvej Ficovej vlády vytvoriť Harabina, vznikli počas vlády Mikuláša Dzurindu s tými najlepšími úmyslami.

Martin Poliačik

Martin Poliačik

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Lektor kritického myslenia, propagátor zdravého spánku, konzultant a tréner Zoznam autorových rubrík:  SaSŠamanský šlabikárSo srdcom na dlaniS rukami na ruckach vozickaPeruánsky denníčekMúzou praštenýLen takS okom na hľadáčiku

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu