Čo môže zlepiť Smer a KDH? Kotlepidlo

Autor: Martin Poliačik | 30.11.2013 o 16:34 | Karma článku: 17,79 | Prečítané:  4880x

OK, to, že Mariána Kotlebu v banskobystrickom kraji nevolili len holohlavé hlavohrude prichystané v rámci vodcovho plánu „domobrany" nabehnúť s bejzbolkami do rómskych osád, je fakt. Keby ho volila len jeho tradičná družina, nebol by ani v druhom kole.

Čo bolo teda motiváciou zvyšku (a pravdepodobne aj väčšiny) jeho voličov? Okrem vidiny riešenia „problému s cigánskymi parazitmi" to vraj bola snaha ukázať to celému politickému systému a starým politikom. Bez akejkoľvek snahy o rozlišovanie boli všetci hodení do jedného vreca, označkovaní ako choroba a vodca má byť na túto chorobu liek. A ten liek vraj máme v roku 2016 čakať v parlamente. Obávam sa však, že zapôsobí ako Viagra na chabnúce politické sily. Vo vojne proti gorilám je bohužiaľ fúzkatý gardista skôr gólom do vlastnej brány.


Nič totiž akýkoľvek kolektív nestmelí tak, ako spoločný nepriateľ. Kým doteraz sa v politike ako tak udržiavalo delenie na ľavicu a pravicu, už v súčasnom parlamente sú náznaky procesu, ktorý sily preskupí na „tradičné" alebo „štandardné" strany a na tie ostatné. A vstup junákov v uniformách toto delenie podľa mňa zavŕši. Dobrým príkladom je situácia v susednom Česku, kde rolu extrémistov dlhodobo hrajú komunisti a do hry o zostavenie vlády vždy idú všetky možné kombinácie, len aby komunisti boli naozaj až tou poslednou možnosťou.


Vidím to ako dnes - Fico (ak nebude prezidentom), Figeľ a poprípade Bugár stoja s hlbokými vráskami na čele za jedným pultíkom a rozprávajú po voľbách o tom, ako je potrebné prekonať ideologické rozdiely a postaviť sa čelom voči extrémizmu a neštandardným novotvarom v novozvolenej Národnej rade. Spomenú, ako vybojovali boj proti Mečiarovi a ako pred nami stojí ďalšia civilizačná škúška. Odsúdia zníženia vážnosti slovenského parlamentarizmu a prisľúbia, že Národnej rade vrátia rešpekt a česť.


Všetko ostane po starom, verejné financie opäť potečú do vrecká gorilích mecenášov a korupcia bude prekvitať. Slovensko ale príjme ďalšie štyri vatikánske zmluvy, nedeľný predaj sa zakáže, katechizmus bude povinným predmetom a v šlabikári budú prváčikovia čítať o tom, ako Žubajík po odmietnutí Žigmundovou mamičkou, ktorá sa vrátila k svojmu zákonitému manželovi, nastúpil cestu celibátu a dožil v kláštore.


V parlamente bude nová družina robiť taký randál, že Alojz Hlina bude chodiť a dohovárať im. A nová vláda národnosociálnej jednoty bude miesto skladania účtov za svoje vládnutie len ukazovať prstom a kričať: „Vidíte, pred týmto sme vás ušanovali, občania!"


V poslaneckom salóniku bude Jožko Mikloško s novými chlapcami spomínať na Tisa. Aký to bol nakoniec fajn chlapík. Lebo veď - „sme predsa kolegovia, musíme nejako spolu výjsť". V osadách bude život plynúť ako doposiaľ, budú rásť a s nimi bude rásť aj averzia obyvateľov okolitých obcí. A protestný volič v uliciach začne hľadať novú nádej.


Ozajstná cesta z dnešnej situácie nevedie cez fúzkaté skratky. Bude to skôr dlhá cesta pozostávajúca z malých zlepšení. Či už ide o transparentnejšiu a efektívnejšiu štátnu správu, školstvo, zdravotníctvo alebo neutešenú situáciu Rómov v osadách. A tlak na túto formu zmeny skôr vytvorí uvedomelá občianska spoločnosť ako zmanipoluvaný frustrovaný dav vedený autoritatívnym vodcom, ktorý z našej histórie čerpá len z jej čiernych kapitol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?